Scott Lumen 910 2024

Půjč si mě.

Na první pohled možná budete přemýšlet, jestli vůbec koukáte na elektrokolo. Lumen je postaven kolem německého motoru TQ s nominálním výkonem 250 W. Ve špičce vám dá 300 W a max. točivý moment je 50 Nm. Baterie je integrovaná v rámu a má kapacitu 360 Wh. Baterii lze samozřejmě z rámu vyjmout, ale budete potřebovat nářadí. Pokud hledáte maximální dopomoc a minimální námahu do kopce, tato čísla vás zřejmě neohromí. Ovšem pokud zbystříte, když vám řeknu, že se hmotnost celého kola pohybuje okolo 18 kg a ne 25 kg, a zároveň jste sportovně založený biker hledající elektrokolo co nejvíce podobné klasickému kolu, mohlo by vás toto kolo zajímat. Svým určením je poměrně specifické. To je také důvod, proč si ho u nás můžete půjčit a udělat si názor sami.

scott_lumen_1

Scott Lumen s TQ

Rám je karbonový, včetně zadní stavby. Tlumič je schovaný v rámu. Celý systém pohonu je minimalistický a nikde z kola zbytečně nevyčnívá. Displej je integrovaný v horní rámové trubce. Stupně přípomoci volíte minimalistickým ovladačem pod levým palcem. Tady bych ještě zmínil aplikaci TQ, prostřednictvím které můžete doladit chování motoru. Můžete ladit jednotlivé stupně přípomoci a nastavit, jaké informace se budou zobrazovat na displeji. Najdete zde také celkový počet najetých kilometrů.

TQ_aplikace

Moje dojmy z Lumena

Hned na začátek mohu říct, že mně se Lumen trefil do vkusu. Sám vlastním Sparka, což je v podstatě Lumen bez motoru. Naprosto mi vyhovuje tento styl moderních XC/DC kol. Pokud se na Lumenu projede někdo, kdo je zvyklý na "plnotučné" elektrokolo, nejspíš vám řekne, že je motor slabý a nebude ho to dál zajímat. Já jsem ale na kolo sedl z klasického bio-biku. Vyjel jsem bez zapnuté přípomoci a chvilku mi trvalo si uvědomit, že nejedu na Sparku. Díky nízké hmotnosti a minimálnímu odporu motoru mám pocit, že jedu na normálním kole. Je čas vyzkoušet přípomoc. Motor je tichý a moc se mi líbí, jak dávkuje výkon. Chvilku jsem přemýšlel, jestli mi tak jedou nohy, nebo je to kolo. Stačilo na displeji nacvakat ukazatel výkonu a bylo mi jasné, že je to kolo. Tento ukazatel mě bavilo sledovat. Ukazuje, kolik výkonu dáváte vy a kolik přidává motor. Do kopce musíte s motorem trochu spolupracovat. Vyhovují mu vyšší otáčky, aby vám dal maximální výkon. Po celou dobu jízdy mám pocit jakési zpětné vazby, jako bych jel na kole bez motoru. Tohle kolo prostě není vhodné pro každého. Doporučil bych ho aktivním jezdcům, kteří ale přeci jenom nějakou tu přípomoc ocení. Dostanou lehké a hbité kolo, které jim pomůže zdolat stoupání. Pokud chcete "teleport," budete muset vybírat jinde.

Miroslav Moravec ml.

Scott_lumen_2

Scott_lmen_3

Scott_lumen_910

Scott_lumen_TQ_motor

Scott_lumen_tq_display

scott_lumen_tq_ovladac

×

Splátková kalkulačka ESSOX