Pokud jste se rozhodli udělat si radost novým elektrokolem, budete si muset promyslet a zodpovědět několik otázek. V následujícím článku se Vás pokusíme nasměrovat, na co byste se měli zaměřit.
Kde a jak budete elektrokolo používat? Na jak dlouhé výlety budete jezdit? Potřebujete blatníky, nosič nebo stojánek? Kolik máte na elektrokolo peněz? Máte nějaké zdravotní omezení? Elektrokolo na sport, výlety nebo do města?
Základní rozdělení elektrokol
Městská elektrokola - elektrokola s nízkým nástupem
Tato elektrokola jsou vhodná pro Vaše každodenní použití. Výborný dopravní prostředek na nákupy, do práce, do kavárny nebo na výlet za město. Nízký nástup je výhodou nejen pokud máte problémy s klouby. Toto řešení jistě oceníte pokud jezdíte na kole v obleku, těsných džínách nebo šatech. Nohu přes sedlo nemusíte přehazovat ani když máte v košíku nákup nebo třeba batoh s foťákem. V nabídce výrobců, mezi něž patří i česká značka Crussis, se začínají objevovat i celoodpružené varianty těchto kol. Cestování tak může být ještě pohodlnější. Délka rámu je spíše kratší pro pohodlný vzpřímený posez. Zkuste při výběru zapřemýšlet o tomto typu elektrokola. Je vhodné pro široké spektrum uživatelů, pro které není hlavním měřítkem sportovnost. Bylo by trochu škoda onálepkovat tato elektrokola jako "elektrokola pro důchodce".
Krosová a trekingová elektrokola
Tato elektrokola jsou stvořena pro dlouhé výlety po silnicích a zpevněných cestách. Moderní krosová elektrokola jsou vybavena masivními ráfky a širšími odolnými plášti, aby bylo možné vydat se i mimo asfalt. Pokud nevyhledáváte úzké lesní stezky, kameny a kořeny je pro Vás tento typ kola skvělá volba. Posed je spíše kratší a vzpřímenější. Stavitelný představec Vám ho ještě pomůže doladit přesně podle vašich potřeb.
Lidé se často ptají, jaký je rozdíl mezi trekingovým a krosovým elektrokolem. Základ je pro oba typy stejný. Trekingové elektrokolo je navíc z výroby vybaveno doplňky jako je nosič nebo blatníky. Krosové elektrokolo jde však těmito doplňky vybavit taky.
Horská elektrokola
Pokud Vás baví jízda v náročném terénu , zdolávání kamenů a kořenů nebo proplétání se po úzkých cestičkách plných skoků a zatáček, budou Vás určitě zajímat horská elektrokola. Horských elektrokol existuje široká nabídka a záleží na Vašich požadavcích jaké si vyberete. Na začátek si je můžeme rozdělit na pevná a celoodpružená. Pevná elektrokola jsou vhodný univerzální společník na výlety do přírody. Výborně zvládají polní a lesní cesty i zdolávání dlouhých vzdáleností. Pro jejich pořízení hovoří jejich jednodušší konstrukce na údržbu, nižší hmotnost i cena oproti celoodpruženým modelům. Vzhledem k tomu, že se tato kategorie svým určením lehce kryje s krosovými elektrokoly, dávejte si při výběru pozor pokud chce vozit blatníky nebo třeba nosič. Ne všechny rámy jsou na to připravené a můžou Vám chybět montážní body.
Pokud se vydáváte do náročnějšího terénu nebo si chcete při jízdě dopřát více pohodlí, vybírejte z celoodpružených elektrokol. A aby to nebylo tak jednoduché i tady se můžete vydat více směry. Buď pro Vás bude na prvním místě silný motor, dlouhý dojezd na jedno nabití, přimhouříte oko nad vyšší hmotností a koupíte si elektrokolo typu Crussis e-Full. Nebo se budete chováním elektrokola chtít co nejvíce přiblížit klasickému kolu, oželíte dlouhé dojezdy i vysoký maximální výkon a pořídíte si Scott Lumen na kterém na první pohled ani nepoznáte, že jde o elektrokolo.
Kam dál?
Na našich stránkách - https://www.cyklomoravec.cz/vyber_elektrokola/ najdete další články, které Vám pomohou zvolit správné elektrokolo. Můžete si přečíst o jednotlivých motorech, bateriích a udělat si představu o dojezdu elektrokol.